sofotasios

Εικοσιτέσσερα μετάλλια και συγκεκριμένα τέσσερα χρυσά, τέσσερα ασημένια και 16 χάλκινα, πανηγύρισε το ελληνικό ταεκβοντό σε επίπεδο ανδρών-γυναικών, εφήβων-νεανίδων, & παίδων-κορασίδων στο διεθνές τουρνουά 14th Galeb Belgrade Trophy – Serbia Open που διεξήχθη στο Βελιγράδι.

Τα σωματεία που ανήκουν στη δύναμη της Ένωσης Ταεκβοντό Νοτίου Ελλάδος (ΕΤΑΝΕ) κατέκτησαν συνολικά 14 μετάλλια, τρία εκ των οποίων χρυσά. Στο πρώτο σκαλί του βάθρου των νικητών ανέβηκαν οι Ανάργυρος Σοφοτάσιος (Δύναμη Πατρών, -57κ. παίδων), Αθανάσιος Καλλιάρας (ΑΣ Νίκαιας Κέντρο Δυναμικών Αθλημάτων, -61κ. παίδων) και Μαρία Φεύγα (Άτλαντας Περιστερίου, -33κ. κορασίδων). Ο Σοφοτάσιος στον τελικό νίκησε τον Βέλγιο Αμάλ με 13-11, ο Καλλιάρας τον Κροάτη Ζόρκο με 11-10, ενώ η Φεύγα επικράτησε άνετα με 15-2 της Γερμανίδας Ντικ.

Τα υπόλοιπα μετάλλια των σωματείων που ανήκουν στη δύναμη της ΕΤΑΝΕ κατέκτησαν οι εξής αθλητές/ήτριες:
ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Αναστασία Καρασπήλιου (Αστραπή Πατρών, -49κ. νεανίδων)

ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Κώστας Πολυκανδρίτης (ΑΟ Αίαντας Ασυρμάτου, +65κ. παίδων)
Αθανάσιος Σαρρής (ΑΣ Αρκάς, -45κ. εφήβων)
Δανάη Αγνή Χιώτη (ΑΣ Αίαντας Αγίου Δημητρίου, -52κ. νεανίδων)
Ευαγγελία Ρεβύθη (ΑΟ Κορινθίας, -55κ. κορασίδων)
Ευαγγελία Τζιούμα (ΑΟ Θεαγένης Καλλιθέας, -55κ. κορασίδων)
Κυριακή Μάτου (ΑΣ Θεαγένης Καλλιθέας, -59κ. κορασίδων)
Ελπίδα-Μαρίνα Δημητροπούλου (ΑΣ Ταεκβοντό Κερατσινίου, -67κ. γυναικών)
Μάριος Τσουρδίνης (ΑΣ ΤKD Κουμγκάν, -63κ. ανδρών)
Μαρία Χάνου (ΑΣ Αίαντας Αγ. Δημητρίου, -44κ. νεανίδων)
Αντωνία-Κανέλα Σιαδαρέση (ΑΟ Περιστερίου, -44κ. νεανίδων)

Μετάλλιο κατέκτησαν ακόμη οι Ιωάννα Σιαίνη (ΑΟ Τύρναβος, 1η +59κ. κορασίδων), Νικόλαος Τζίβρης (Χουαράνγκ, 2ος -65κ. παίδων), Βασίλειος Θολιώτης (Χουαράνγκ Μαχητές, 2ος -45κ. παίδων), Σταματία Τσαμπαλά (ΕΤΑΒΕ, 2η -44κ. νεανίδων), Μωϋσής Σαχίν-Παναγιωτίδης (ΕΤΑΒΕ, 3ος -68κ. εφήβων), Αλέξανδρος Ρίζογλου (ΕΤΑΒΕ, 3ος -78Κ. εφήβων), Ιωάννης Μπεκιάρης (ΑΟ Τύρναβος, 3ος -41κ. παίδων), Πηνελόπη Τσιόλα (ΑΟ Ταεκβοντό WTF Ιωαννίνων, 3η -59κ. κορασίδων), Ναταλία Μόκα (ΑΟ Ταεκβοντό WTF Ιωαννίνων, 3η -49κ. γυναικών) και Στυλιανός Μεχτερίδης-Παπαδόπουλος (ΕΤΑΒΕ, 3ος -68κ. ανδρών).