Χάλκινα μετάλλια για Δεσύλλα και Μητσοπούλου στο 6th European Taekwondo Clubs Championships

Δύο χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν οι σύλλογοι που βρίσκονται στα γεωγραφικά όρια της ΕΤΑΝΕ, στο 6th European Taekwondo Clubs Championships που διεξήχθη στην Κωνσταντινούπολη.

Η Ιωάννα Σταυρούλα Δεσύλλα του Αίαντα Αγίου Δημητρίου κατετάγη 3η στα -62 κιλά, ενώ τρίτη ήταν και η Νάσια Μητσοπούλου, επίσης του ίδιου συλλόγου, στα -67 κιλά.

Η Δεσύλλα, η οποία την ώρα που κατακτούσε το χάλκινο μετάλλιο, βραβευόταν από την ΕΤΑΝΕ για τις επιτυχίες της μέσα στο 2017, σημείωσε τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες. Επικράτησε 21-1 της Σάχιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη), 20-15 της Αιβά (Τουρκία) και 12-9 της ΜακΝις (Μ. Βρετανία). Στον αγώνα που οδηγούσε στον τελικό της κατηγορίας, η Δεσύλλα ηττήθηκε 5-1 από την Ισπανίδα Αλπιθου.

Η Μητσοπούλου στον δρόμο για το μετάλλιο σημείωσε δύο νίκες. Επικράτησε 20-4 της Φάμπερ (Λουξεμβούργο) και 11-5 της Μανσούροβα (Καζακστάν), όμως στα ημιτελικά ηττήθηκε 12-10 από την Εβτσί (Τουρκία).